Aktuell

Basına ve Kamuoyuna

“Bugün Frankfurt Ostend’te bulunan ve 20 yıllık köklü bir geçmişe sahip ‘Das Internationale Theater’ ‘in yönetimini ve işletmesini devralarak artık iki tiyatro mekanımızın olduğunu sizlere bildirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. “

1991 yılında Ankara’da, ‘Tülay Yongacı, Cüneyt Sezer, Müjdat Albak’ olarak ‘CanŞenliği Oyuncuları’ ismi ile başlattığımız; 1998’den günümüze kadar Frankfurt’ta Güneş Tiyatrosu adı ile sürdürdüğümüz ve Batı Avrupa’ya kadar uzanan tiyatro, kültür, sanat serüvenimizin 01.01.2018 tarihinden itibaren yepyeni bir boyutta devam edecek olmasının sevincini yaşıyoruz.

Güneş Tiyatrosu olarak 1995 yılından bu yana Viyana´dan Bordeaux´a, Rotterdam´dan Aix en Provence´a kadar uzanan bir rotada düzenlediğimiz turnelerde, başta kendi insanımız olmak üzere sayısız Avrupa seyircisiyle buluşup, içinde nefes almaya çalıştığımız dünyamızın hikayelerini içeren oyunlar sergiledik.

‘Testament – Bu Yürek’ adını taşıyan, 2001 yılında büyük ozanımız Nazım Hikmet Ran’ın doğumunun 100. yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, unutulmaz ozanın şiirlerinden oluşan ve Türk, Alman, Afrikalı sanatçılar ile sahnelediğimiz oyunumuzla ilk defa uluslararası bir tiyatro yapımına imza attık.

Aynı yıl Alman sanatçılardan oluşan bir ekiple ‘Verein zur Förderung interkulturelle Kunst, Kommunikation und Bildung Orada! e.V.’ isimli derneğimizi kurduk.

Son 13 yıl içerisinde Frankfurt Gallus’ta bulunan tiyatro salonumuzda ve Fransa, Almanya, Türkiyede 8 uluslararası festival, 15 yeni tiyatro oyunu, 14 gençlik sanat projesi ve yüzlerce tiyatro gösterisi, sergi, müzik gibi binlerce sanatçının katılım sağladığı etkinlikleri hayata geçirdik. Sadece ‘Türk-Avrupa Tiyatro Karşılaşmaları’ isimli Avrupa Birliği Fonlarından desteklenen projemizde 2008-2010 yılları arasında 800’e yakın sanatçı ve tiyatro insanı görev aldı. Adı geçen festival Türkiye dışında Türkçe olarak yapılmış en geniş kapsamlı tiyatro etkinliği olarak tarihe geçmiştir.

“Artık bir tiyatronuz var”

Bugüne kadar oyunlarımızı Frankfurt Gallus’da bulunan Güneş Tiyatrosu salonunda ve Gallus Theater’ da sergiledik. Bütün dostlarımızın bildiği gibi Güneş Tiyatrosu’nun salonu mimari olarak bütün tiyatro çalışmalarımızı sergilemeye elverişli değildi. Gösterilerimizde Frankfurt ve çevresinde yaşayan göçmen izleyicilerimizi layıkiyle ağarlayabileceğimiz bir sahnemizin ve salonumuzun olması her zaman başlıca hedeflerimiz arasında yer aldı.

Bugün Frankfurt Ostend’te bulunan ve 20 yıllık derin bir geçmişe sahip ‘Das Internationale Theater’ ‘in yönetimini ve işletmesini devralarak artık iki tiyatro mekanımızın olduğunu sizlere bildirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

‘Almancılar iki sandalye arasında değil, sahnede!’

Bu onuru ve mutluluğu şimdiye kadar bize direkt veya dolaylı yollardan bu ülkeye ödedikleri vergilerle destek veren biz “Almancılar” olarak hep bilikte yaşıyoruz. Herkesin şimdiye kadar tanımladığının aksine bizler hiçbir zaman iki sandalye arasında olduğumuzu kabul etmedik, kâh bir saldalyede kâh ikisinde ya da ayakta yolumuza devam edeceğiz.

Artık misafir değil ev sahibi olmanın duygusudur bu!

Bu başarıyı 56 yıl önce Almanya’ya gelmiş olan ‘Gastarbeiter’lere borçluyuz. Onların emeklerinin karşılığını vermeyi, hikayelerini sonsuza kadar anılır kılmayı ve gelecek kuşakların perspektifine sunmayı Güneş Tiyatrosu olarak kendimize görev biliyoruz.

Das Internationale Theater ‘da artık ‘Güneş’ var

“Almanya´da en çok neyin eksikliğini duyuyorsunuz? “ diye sorulsa eminiz ‘Güneş’ en yaygın cevap olacaktır.

Frankfurt’un saygın bir tiyatro kurumu olan Das Internationale Theater’ın kurucusu ve işletmecisi olan Jan H. Mayer farklı ulusların kültürlerinin görünür kılınması için 20 yıl boyunca büyük bir mücadele vermiş olmasına rağmen, -kendi ifadesiyle-Frankfurt’ta en büyük göçmen grubu olan Türkiyelilere gerektiği kadar ulaşamadığını dile getirmektedir. Emektar Herr Mayer´in yaklaşık 4 ay önce tiyatroyu kendi çıkış amaçlarına uygun olarak devam ettirip, ileriye taşıyacak talipler arasından Güneş Tiyatrosu’nu seçip, bu göreve layık görmesiyle birlikte artık Das Internationale Theater, Türkiye Göçmenlerinin de kendi dillerinde kendi hikayelerini anlatıp, dinleyeceği ve Türkiye’ den konuk olacak sanatçıların etkinliklerine ev sahipliği edeceği bir kurum haline gelmiştir. 2017 yılının Eylül ayından itibaren Güneş Tiyatrosu’nun tüm oyunlarını ve Türkiye’den katılacak müzik, tiyatro alanındaki sanatçıların gösterilerini yeni evimizde izleyebileceksiniz. 01.01.2018 tarihinden itibaren resmi olarak Tülay Yongacı, Cüneyt Sezer ve Müjdat Albak olarak tiyatronun yönetimini üstleneceğiz.

Gallus’ta bulunan Güneş Tiyatrosu bu tarihten itibaren sahne çalışmalarının yapıldığı , gençlik projelerinin hazırlanacağı bir Sanat Akademisi olarak aynı adresinde var olmaya devam edecektir. 26 yıllık tarihimizi bilenler emin olmalıdırlar ki; emeğin ve yaratıcılığın özgürleşmesi yolunda sürdürdüğümüz serüvenimiz kopup geldiğimiz ülkenin sanatçıları ile birleşip, büyüyerek; 22.06.2017 tarihinde düzenlenecek jübilede Das International Theater’ın kurucusu Jan. H. Mayer’den teslim alacağımız anahtarla yolunda ilerleyecektir.

Kültürel çesitliliğin, kültürler arası geçişkenliğin, hakkâniyetin, yaratıcılığın, eşitliğin düşü ile güneşli günler!

Basına ve kamuoyuna saygı ve gururla duyurulur.

Günes Theater Frankfurt 15.05.2017