Perde | Kolaj

View Calendar
25-03-2017 20:30 - 22:30
Günes Theater
Address: Güneş Theater, Rebstöcker Str. 49d, 60326 Frankfurt am Main

Perde
Der Theatervorhang
La Toile
„ Dünya Bir Sahnedir“

Tiyatro ve gerçek yaşam ilişkileri bugüne kadar  düşünürler ve tiyatrocular tarafından çok sıklıkla tartışılmış ve işlenmiş bir temadır.

İngiliz ozan William Shakespeare´in „Bütün dünya bir tiyatro sahnesidir“  sözü,  16. yüzyıldan bu yana,  bu ilişkinin , en etkiliyici ve basitleştirilmiş anlatımlardan biridir. 20. yüzyıl modern tiyatro yazar ve adamlarından biri olan Luigi Pirandello ise Commedia Dell´Arte maskelerinden yola çıkarak „Altı Kişi Yazarını Arıyor“ oyununda  „Herkes toplumun biçtiği rolleri oynar“ tezini işleyerek Shakespeare`in yukarıda belirttiğimiz ifadesini başka bir boyuta taşımış ve hatta bu tezinin üzerine Psychodrama adında yeni bir terapi disiplini doğmuştur. 20 yüzyılın ikinci yarısında ise Avangardist Tiyatrocular tiyatronun sınırlarını eylemleri ile tartışmaya açarak tiyatro sanatını yok etmek pahasına yeni bir gerçeklik yaratma yoluna gitmişlerdir.

Yukarıda belirttiğimiz ‘Avangardist Tiyatro‘ anlayışından oldukça etkilenen ve yıllarca Türkiye ve Batı Avrupa´da bu yönde çalışmalar yapan Güneş Tiyatrosu bu sefer farklı ülkelerden tiyatro yazarlarının yarattığı karakterleri bu gözle yorumlayıp şu soruyu soruyor : „Oyun karakterleri yaşamsal geçeklerden ne kadar etkilendiler?“ ya da başka bir deyişle “ Oyun karakterleri niye ve nasıl bu rolleri oynamak zorunda kalıyorlar?“ .

Tiyatro karakterlerinin bilerek ya da zorunluluklardan dolayı rol yapmaları; tiyatro oyuncusu karakterlerin Chekhof`un Marti  isimli oyununda Nina karakterinin yaşadığı gibi gerçeklikle rol arasındaki ilişkiyi nasıl yaşadığı; eyleme  geçmeye karar veremeyen Hamlet´in çelişkileri; yine rol yapan Hamlet´in tiyatro oyuncularına sahnede fazla rol yapmamaları gerektiğine dair söylevi; Moliére´in Cimri adlı oyunundaki Harpagon karakterinin parasını kaybettiği gerçeği ile yüzyüze geldiğinde çevresindeki herkesin hatta kendisinin bile yalan söyleyen oyuncular olduğu saplantısına kapıldığı sahneler bu anlamda bizim için oldukça ilgi çekici.

La Toile- Der Theatervorhang bu bakışla farklı tiyatro oyunlarından sahneler ve şarkılar ile oluşturulmuş dramatik bir yolculuk olacak.

 

Yazarlar ve Oyunlar:
W. Shakespeare ‚Hamlet‘
Anton Chekhof ‚Martı‘
Haldun Taner ‚Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım‘
‚Keşanlı Ali Destanı‘
‚Sersem Kocanın Kurnaz Karısı‘
Vasıf Öngören ‚Asiye Nasıl Kurtulur‘
J. B. P. Moliére ‚Cimri‘
F. G. Lorca ‚Mariana de Pineda‘
Bilgesu Erenus ‚Misafir‘
Edmond Rostand ‚Cyrano de Bergerac‘

Reji: Tülay Yongacı
Rejiasistani: Barış Akman
Produksiyon. Güneş Theater
Dramaturji: Müjdat Albak
Müzik: Soner Koçyiğit

Oyuncular: Semiha Öz, Hüseyin Honca, Meryem Takur Kulaber, İlker Parlaz, Barış Akman, Serpil Demirci, Öznur Parlaz, Argeş Tanrıbilir, Umut Semin, Ahmet Semin, Cihan Kulaber, Murat Aslan

Yer: Güneş Theater
Tarih: 25.03.2017
Saat 20:30